Negyven éve rendezett vérfürdőt a szegedi börtönben, később a Csillagban végezték ki
2024. október 19. 09:39
Richter Richárd válogatás nélkül kaszabolta az embereket a saját maga eszkábálta késével.
2024. október 19. 09:39
8 p
4
0
41
Mentés
Nyitókép: Richter Richárd három emberrel végzett a Csillag börtönben. Fotó: Arcanum/Magyar Rendőr.
Nem volt előzmény nélküli Richter Richárd vérfürdője 1984. október 19-én a szegedi Csillag börtönben, már gyerekként is meggyűlt a baja a törvénnyel. 1972-ben került be először a neve az újságokba, történt ugyanis, hogy bíróság elé állították, a főleg Angyalföldön garázdálkodó rablóbandát, amely 137 bizonyított bűncselekményt követett el két év alatt.
Mindent vittek, ami mozdítható egy lakásban, így aranyat, ékszereket, fényképezőgépeket, magnókat lovasítottak meg a betörések során. A 23 tagból álló bandában jobbára rokonok szerepeltek, testvérek, sógorok, sógornők, és, mint ahogy az újságok írták:
„A gyermekkorú, s emiatt nem büntethető, de rutinos tolvajként tevékenykedő Richter Richárdra építették a vállalkozásukat. Amit a gyerek elemelt, a felnőttek értékesítették.”
A legsúlyosabb büntetésre ítéltek csak negyven év után reménykedhetnek a feltételes szabadságra bocsátásban. Közöttük ott találjuk az oktogoni lövöldözőt, a csepeli kettős gyilkosság és a romák elleni gyilkosságsorozat elkövetőit. Volt ugyanakkor olyan, aki tettével, más a kiszabott büntetéssel nem tudott szembenézni.
Richtert akkor a népszerű tévés rendőrségi híradó, a Kék fény is megkérdezte, ő pedig azt válaszolta, Mercedesre gyűjtött, ezért vett részt a rablásokban. Ezért a lopássorozatért nem kerülhetett börtönbe, később viszont sűrűn megfordult a rács mögött. 1977 nyarán a Hétfői Hírek írta meg, hogy
Richter Richárd, miután két és fél évet volt börtönben, már a szabadulása napján azt tervezte a cimboráival, hogy milyen betörésekben vesznek részt. Két nappal később be is törtek egy lakásba, majd egy házba, utána pedig egy zöldségest fosztottak ki.
Hamar a rendőrség látókörébe kerültek, Richter már szökésben volt, amikor egy Moszkvicsból rádiót vett ki, egy teherautóból pedig a sofőr iratait emelte ki. Ismét börtön lett a vége az ügyködéseinek, a lopások után viszont szintet lépett. 1979 decemberében, az akkor 23 éves Richter két nő társaságában mulatozott a pesti Piac presszóban, amikor szóváltásba keveredett a szomszéd asztalnál ülőkkel.
Úgymond „szólóra” hívta ki az egyiküket a vita során, így kimentek az utcára, ahol viszont Richter a következő pillanatban egy késsel hason szúrta vitapartnerét. A férfi végül megúszta élve a késelést, Richter pedig hétéves börtönbüntetést kapott, amit a szegedi Csillag börtönben kellett letöltenie.
Az elszabadult rabot csak testi kényszer és bilincs alkalmazásával sikerült megfékezni.
A Csillagban az ottléte alatt 31 alkalommal fenyítették meg a viselkedése miatt, jobbára testépítéssel töltötte az idejét, a börtöntársai szerint is különösen agresszív férfi. És elérkeztünk a napra pontosan 40 éve bekövetkezett mészárláshoz, amikor Richter Richárd sokkoló ámokfutásba kezdett és három embert is halálra késelt az Alföldi Bútorgyár börtönben kialakított üzemében, ahol a rabok dolgoztak napközben.
A vérengzés előzménye, hogy egy nappal korábban a művezető észrevette, Richter a bútorgyártáshoz alapanyagként szolgáló fémrúdból kést köszörült magának. Másnap délelőtt beszélni akart vele róla, ezért rendelte az irodájába. Richter vonakodott a találkozótól, s miután az iroda ajtajában állva meglátta az asztalon az egyik börtönőr gumibotját, futásnak eredt.
És ekkor következett a magyar kriminalisztika egyik legsötétebb öt perce. Richter magához vette a 28 centis, fémrúdból készült kését és egy másik, fanyelű szúróeszközt és válogatás nélkül kaszabolni kezdte az embereket.
Kezdésnek az őt „felkérdezni” akaró férfit szúrta nyakon és mellkason, majd másokat is. Volt olyan ember, akit kétszer mellbe szúrt, majd mikor az áldozata menekülni próbált, a hátába is beledöfte a kést. Összesen három ember halt meg a vérengzés során (hárman súlyosan megsérültek), közülük ketten napokkal később a kórházban.
A gyilkosságok után persze egyből felmerült, miért nem lőtték le az őrjöngő Richtert a börtönőrök. Mint kiderült, azért, mert nem volt fegyverük. A bútorgyár területére nem vitték magukkal, mert félő volt, mi történik, ha a több száz rab közül valamelyik lefegyverezi az egyik őrt. Richter a vérengzés végén a WC-be menekült, ahol szögekkel szurkálta össze magát és szögeket is lenyelt, ám megmentették az életét. A későbbi kihallgatások során az egyik rabtársa azt mondta a rendőröknek, hogy
Richter nehezen viselte a börtönt, s egyszer megjegyezte: öngyilkos lesz, de a haragosait is magával viszi a túlvilágra. Más úgy emlékezett, hogy Richter depressziós volt, attól tartott, meg akarják mérgezni, ezért szinte alig evett a börtönkosztból.
A férfit végül első és másodfokon is halálra ítélte a bíróság. A másodfokú tárgyaláson közömbösen vette tudomásul, hogy mi vár rá, azt mondta, nem érzi magát bűnösnek, s mikor kihirdették a halálos ítéletet, csak annyit mondott: tudomásul veszem. Az ítéletet 1985. február 26-án hajtották végre a Csillag börtönben.
24 ezer darabos könyvtár, irodalmi színpad és több tehetségkutató várja a fogvatartottakat a Szegedi Fegyház és Börtönben, ismertebb nevén a Csillagbörtönben.
A visszatérő elnök megakadályozná az iráni atomfegyver előállítását, kiszabadítaná az izraeli túszokat és lezárná az orosz–ukrán háborút, nem úgy, ahogy azt Zelenszkijék szeretnék. És ez még nem minden...
Az egykori és az újra megválasztott elnök egymás mellett foglalt helyet, és láthatóan kellemes hangulatban társalogtak.
p
0
0
8
Hírlevél-feliratkozás
Ne maradjon le a Mandiner cikkeiről, iratkozzon fel hírlevelünkre! Adja meg a nevét és az e-mail-címét, és elküldjük Önnek a nap legfontosabb híreit.
Összesen 41 komment
A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
palicsi-2
2024. október 20. 08:36
Érdekes, hogy akkoriban keményebb büntetések voltak!
Továbbá az is érdekes, hogy már a következő évben, nem csak ítélet volt meg, de az ítélet végrehajtása is megtörtént!
Az áldozatok mind börtönőr faipari művezetők voltak. A végén már a rab társai üldözték be a WC-be. Végül édesapámnak adta meg magát. A faterom még él 93 éves. Volt otthon izgalom.
Amerikában is van olyan gyilkosságért életfogytiglanra ítélt, aki a börtönben szintén munka közben megölte kettő rabtársát. Kapott még kettő életfogytiglant érte, így most már a háromszoros életfogytiglani büntetését tölti. Ugyanabban a börtönben.
Biztos, hogy nem a büntetésvégrehajtási rendszerben van a hiba?
Szerintem a büntetés végrehajtás felelőssége.
Erőszakos bűnözőket miért kell közösségbe vinni, dolgoztatni?
Semmi meglepő nincsen abban, hogy akit késelésért zárnak börtönbe ő a börtönben is késelni fog, ha teheti.
És teheti a büntetésvégrehajtási rendszer miatt.
Erre lehetett számítani, de nem érdekelte a büntetésvégrehajtást.
Teljesen eszement módon döntik el bíróságot, hogy ki zárnak börtönbe és kit fegyházba.
Nem erőszakos kendertermesztőket fegyházba zárnak, erőszakos bűnözőket meg csak börtönbe.
Emiatt vannak ilyen esetek.